Advert

Dünya Üzerindeki En İlkel 10 Eş Seçme Yöntemi ve Kabile Gelenekleri

İlkel kabileler, ilkel kabile gelenekleri, eş seçme yöntemleri, modern dünyadan haberdar olmayan medeniyetin ulaşmadığı etnik topluluklar ve bu toplumların gelenekleri ve ritüelleri günümüzde halen daha merak uyandırıyor. Bir kültürde normal olan şey başka bir kültürde tamamen garip ya da akılalmaz olarak algılanabilir. Her toplumda karşı cinse ilgi gösterdiğinizi belli edecek farklı ritüeller mevcut. Bu videoda dünya üzerindeki en ilginç eş seçme ritüellerini izleyeceksiniz.

Kafalar
Tayvan'da Atayal kabilesinde erkeklerin kadınları etkileyip onlarla evlenmek için halen daha uyguladıkları ritüel ve kabile gelenekleri sizi hayretler içinde bırakacak.

Aşk Kulübeleri
Afrika’da Zulu ve Kreung kabilelerinde belli yaşa erişen kızlar için aşk kulübeleri denilen ayrı evler yapılıyor. Kamboçya’nın kuzey doğusundaki Kreung kabilesinde evlilik çağına gelen kızlar için yapılan bu kulübelere kızlar istedikleri kadar erkek alıyor ve beğendikleri erkeği eş olarak seçiyorlar.

Gece Avı
Bomena olarak da bilinen bu gelenek nesiller boyu gençler arasında yaygın bir ritüeldi. Bhutan’ın doğusunda kırsal kesimlerde bugün bile devam ediyor. Genç erkekler kızların odalarına gizlice girip geceyi orda geçiriyorlar.

Başlık Parası
İşler biraz ciddileştikten sonra erkek, kızın ailesine gidip, kızla geçireceği zaman karşılığı para veriyor. Bu süre bir kaç gün olabileceği gibi, bir yıla kadar çıkabiliyor. Bunun için ödenecek para pazarlık ile belirleniyor.

Yemek Festivali ( Kız Kardeşler Festivali )
Her nisan ayında güney batı Çin’de Miao etnik grubundan kızlar süslü giysileriyle bu festivale katılırlar. Bekar genç kızlar, 4 mevsimi simgeleyen 4 farklı renkte pirinç hazırlayıp bunu yapraklara sarar, kendilerine kur yapıp şarkılar söyleyen erkeklere verirler.

Islık Çalmak
Meksika’nın Kickapoo kabilesinde 1915’e kadar flütlerle yapılan bu ritüel artık yerini ıslığa bırakmış. Hava karardığında çiftler birbirlerine, birbirini ayırt edebilecek tonda ıslık çalarak mesajlar veriyor. Bu mesajlar kendi aralarındaki bir özel kod gibi düşünülebilir.

Kılıf
Finlandiya’da 19. Yüzyıla kadar devam etmiş bu gelenekte, evlilik çağına gelmiş kadınlar eş seçmek için ilginç bir geleneği benimsiyorlardı.

Yüksük
Püritenler evlilik ve nişan yüzüklerini önemsemezlerdi. Çünkü pahalı ve süslü hediyelerin hiç bir çeşidi onlar için önemli değildi. Bir erkek bir kadın ile ilgilendiğinde ona bir yüksük hediye ederdi.
Bu hediyeyi alan kadın, tabi kabul ederse, yüksüğü kullanarak yeni evi için çeyiz hazırlar, dikiş, nakış ve örtüler yapardı. Evlenirken de bu yüksüğün dip kısmı kesilir ve evlilik yüzüğü olarak kullanılırdı.

Mendil
Bu gün insanlar vücut kokularını saklamak için parfüm, deodorant gibi ürünler kullanıyorlar. Fakat bir zamanlar Avrupa’nın belli bölgelerinde erkekler dans ve kutlamalara giderken koltuk altlarına mendiller yerleştirir, eğlence sırasında terlediklerinde bu mendillere ter kokuları sinerdi. Sonrasında bu mendille partnerlerinin alnını silerlerdi. Kadınlar eşlerini bu kokuya göre seçerlerdi.

Usaba Sambah Festivali
Bali’de Tenganan köyünde her mayıs düzenlenen bir ritüel vardır. Bu ritüelde genç erkekler bir araya gelir ve bir meydanda birbirleriyle dikenli pandanus bitkisinin yapraklarını kullanarak yarışa tutuşurlar ve kızları etkilemeye çalışırlar.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antalya'ya 4 ayda gelen turist sayısı salgın nedeniyle 500 binde kaldı
Antalya'ya 4 ayda gelen turist sayısı salgın nedeniyle 500 binde kaldı
Başkan Uysal'dan sokağa çıkan yaşlılara kahve ikramı
Başkan Uysal'dan sokağa çıkan yaşlılara kahve ikramı