ANTALYA
Giriş Tarihi : 16-09-2022 12:25   Güncelleme : 16-09-2022 12:25

Paça çorbası resmen Antalyalı oldu

MURATPAŞA Belediyesi'nin girişimleri sonucu Antalya paça çorbasına coğrafi işaret tescil belgesi alındı.

Paça çorbası resmen Antalyalı oldu

Geçmişi 1950'li yıllara kadar uzanan ve bölgeye özgü susamsız ve pekmezsiz yapılan 'koşma' isimli simidiyle servis edilmesiyle farklılaşan Antalya paça çorbasına coğrafi işaret tescil belgesi alınmasına ilişkin basın açıklamasını Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yaptı. Erdal İnönü Parkı içinde kurulan Antalya paça çorbası tezgahında uygulamalı olarak paça çorbasının yapımını ve servis edilmesini anlatan Uysal, tanıtıma katılan gazetecilere kendi hazırladığı çorbadan ikram etti.

Antalya paça çorbasının, Manavgat bölgesinde yapılan 'koşma' isimli susamsız ve pekmezsiz simit ile servis edilmesinin ayrıcalığı olduğunu vurgulayan Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Çorba suyunun pişirilmesinden içine katılan etlerin hazırlanmasına kadar her birinin ayrı ayrı detayları bulunuyor. Antalya paça çorbası, büyükbaş hayvan kelle eti ve kemik suyu ile hazırlanan çoğrağı sınırda 'koşma' olarak adlandırılan susamsız simit ile servis yapılan terbiyeli bir çorbadır. Çorbanın terbiyesi krema kıvamında olup kemik suyu yumurta, safran ve buğday unu ile hazırlanır. Üretimi özellikle terbiyenin kıvamının tutturulması bakımından ustalık becerisi gerektirir. Antalya paça çorbası 24.08.2022 tarihinde belediyemizce tescil edilmiştir, resmi olarak Antalya paça çorbası Antalya'nın olmuştur."

AdminAdmin