GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-08-2022 18:18   Güncelleme : 23-08-2022 18:25

ATSO'da seçim heyecanı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden oda seçimlerine ilişkin yazının geçen hafta geldiğini ve 24 Ağustos itibarıyla yapılmaya başlanacak duyurularla seçim sürecini de başlatmış olacaklarını açıkladı. Bölgedeki tüm oda ve borsaların seçimleri de TOBB'un yazısı gereği Ekim- Kasım aylarında gerçekleşecek.

ATSO'da seçim heyecanı

ATSO'nun Ağustos ayı meclis toplantısı, ATSO Meclis Salonu'nda Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Antalya ve Türkiye ekonomisine ilişkin konuların ele alındığı mecliste Davut Çetin, ATSO ve diğer oda ve borsaların henüz tarihleri netleşmeyen, fakat Ekim- Kasım aylarında yapılması planlanan seçimlerle ilgili de bilgi verdi.

TOBB'DAN SEÇİM YAZISI GELDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden oda seçimlerine ilişkin yazının geçen hafta geldiğini açıklayan Davut Çetin, üyelerin kayıt durumunu kontrol etmeleri için 24 Ağustos itibarıyla duyuruların yapılmaya başlanacağını ve böylece seçim sürecini de başlatmış olacaklarını söyledi. Seçimlerin Ekim- Kasım aylarında yapılacağını dile getiren Başkan Çetin, “Oda seçimleri bir demokrasi şölenidir. 140 yıllık çınar olan odamızın köklü bir kurumsal kültürü ve geleneği vardır. Hepimiz bu kurumsal kültüre sahip çıkmak ve geliştirmek için çaba harcıyoruz. Komitelerimiz, meclisimiz her zaman bu kurumsal kültür ve sorumlulukla çalışmaktadır. Bu sürecin de odamıza yakışan bir olgunluk ve nezaket çerçevesinde yaşanacağına inanıyorum" dedi.

RUSYA'DAN HER ALANDA FIRSAT VAR

Rusya ile ticaretin geliştirilmesi için düzenlenen etkinliği hatırlatan Davut Çetin, Rusya'nın AVM ve zincir marketleri yöneticilerinin toplantıya katıldığını ve ticari işbirliği görüşmeleri yapıldığını belirterek, “Toplantıyı duyup İzmir, Denizli, Afyonkarahisar, Aksaray gibi illerimizden gelen iş insanları dahi oldu. Bugünlerde Rusya pazarı için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Turizm, tarım, sanayi, bilişim, e-ticaret gibi her alanda ticaret ve yatırım fırsatları var, bunları değerlendirmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

KREDİDE RAHATLAMA BAŞLADI

Sektörlerden en çok kredi taleplerine ilişkin şikayet aldıklarını ve son günlerde kredilerde biraz rahatlama başladığından bahseden Çetin, “Merkez Bankası Cuma günü faiz indirdi, Cumartesi kredilerle ilgili tebliğ yayınlandı. Faizin yüzde 13'e inmesi çok önemli bir adım değil ama yayınlanan tebliğ, bankaları faiz indirmeye zorlayıcı niteliktedir. Tahvil faizleri dünden itibaren düşmeye başladı. Özellikle harcama karşılığı verilen kredilerde faiz düşecektir. Harcama dışı kredilerin ise artması istenmiyor, orada faiz düşse de fazla kredi verilmeyecektir. Bu kararın özel bankaların kredilerinde daralma yaratmamasını, KOBİ'lerimize faydalı olmasını ümit ediyorum. Durumu yakından takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

GİRDİ MALİYETİ ŞİKAYETLERİ

Girdi maliyetleri şikayetlerinin sürdüğünü de belirten Başkan Çetin, şöyle devam etti:

“Bu enflasyonun KOBİ'leri daha fazla etkileyeceğini söylemiştik. Büyük şirketlerin kar artışları da bunu göstermektedir. KOBİ'lerde ciroların önemli kısmı elektrik ve akaryakıt oldu. Geçenlerde bir restoran sahibi arkadaşımız, kirasının 23 bin lira, elektrik faturasının 60 bin lira olduğunu söyledi. Antalya'da her yerde klima çalışıyor, diğer illere göre elektrik tüketimimiz daha fazla. Doğalgazdaki bölgesel tarife elektrikte de olmalıdır. Ayrıca son zamanlarda elektrik kesintileri de ciddi bir sorun olmaya başladı. Enerjide devlet vergi indirimi yaptı, bütçeden destek var, ama yetersiz kalıyor. Bu dönemde vergi geliri yüksek, bütçe açığımız düşük, enerjide devlet desteklerinin artırılması için daha fazla çaba gösterilmelidir."

TURİST SAYISI AĞUSTOS'TA 9 MİLYONU GEÇİYOR

Turizmde Ağustos ayı itibariyle havayoluyla gelen yabancı ziyaretçi sayısının ise 9 milyonu geçiyor olduğunu söyleyen ATSO Başkanı Çetin, şunları söyledi:

“Rusya'da sorunlar çıkmasaydı turizmde gerçek bir patlama görebilirdik. Yine de savaşın olumsuz etkilerine rağmen çarklar döndü, yeni pazarlar gelişmeye başladı. Yatırım cephesinde olumlu gelişme görüyoruz. Yılın ilk yarısında Antalya'da 20 milyar liralık teşvik belgesi alındı. Bunun 10 milyarı havalimanı, 7 milyardan fazlası turizm yatırımı. Turizm yatırımları ağırlıklı olarak yenileme yatırımıdır. Sanayide büyük yeni yatırım yok ama gübre, kağıt, plastik gibi sektörlerde kapasite artışları oluyor. Tarımda yatırımlar geçen yıla göre hız kesse de yılın ilk yarısında 400 milyon liralık teşvik belgesi alındı. Bu gelişmeler Antalya'nın eşi olmayan bir pırlanta olduğunu bir kez daha göstermektedir. Turizm başarısı ve yabancı ilgisi Antalya'nın alternatifinin olmadığının kanıtıdır. Bugüne kadar bu pırlantayı gereği kadar korumadık, buna rağmen şehrimiz çok değerli ve eşsiz kaldı. Antalya'yı ranta kurban etmezsek, daha fazla bozmadan, estetik, planlı, akıllı bir kent yaparsak Antalya ekonomisi tutulamaz."

AdminAdmin