Advert

Kreşlerde iki ayrı karar kafa karıştırdı

Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu'nun koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı anaokullarını kapatması, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kreşleri bu yasaktan ayrı tutması velilerin tepkisine neden oldu.

Kreşlerde iki ayrı karar kafa karıştırdı
Kreşlerde iki ayrı karar kafa karıştırdı Savaş Tığlı
Advert

İçişleri ve Sağlık Bakanlığı, tüm dünyayı saran koronavirüs (Covid-19) ile etkin mücadele kapsamında ek genelgelerle yerleşim yerlerinde salgının seyrine bağlı olarak resmi anaokulu ve anasınıflarının eğitimlerine 4 Ocak 2021 tarihine kadar ara verme kararı aldı. Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da 30 Kasım tarihinde 'Yeni kısıtlama ve tedbirler' konulu genelge ile MEB'e bağlı anaokulları kapattı ancak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kreşler bu yasaktan ayrı tutuldu. 

Bu kararın özel anaokullarını, velileri ve öğrencileri çok zor durumda bıraktığını ileri süren özel anaokulu sahipleri sorunun giderilmesi çağrısı yaptı. "Covid-19, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı 0-6 yaş arası kreşlerde etkin değil, 3-6 yaş arası eğitim veren MEB'e bağlı anaokullarında mı yayılıyor?" diyen anaokulu kurucuları, sorunun çözümü için destek bekliyor.

KARARDA AYRIMCILIK VAR

Özel anaokullarının koronavirüs (Covid-19) kapsamında çok bilinçli ve etkin bir şekilde önlemler aldığını ve kontrollü normal yaşamın başladığı 8 Haziran'dan bu yana bir sorun yaşanmadığını söyleyen Antalya Lara Küçükşeyler Anaokulu kurucusu Bahar Bekaroğlu, Biz aradaki ayrımcılığın kalkmasını istiyoruz. Kreşler ve bakımevleri açıkken MEB'e bağlı anaokullarının kapatılmasının bir mantığı yok" dedi.

Bir çok veli bu çifte standarttan dolayı işyerlerinde sıkıntı ile karşılaştıklarını Bekaroğlu, "İşverenimiz, anaokul kapalıysa sizde çocuğunuzu kreşe verin uyarısında bulunuyor. Çocuklarımız alıştıkları öğretmen ve ortamından kopartılıyor" diye konuştu.

Bahar Bekaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bir genelge ile birlikte Mlli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel anaokulları kapatıldı. Ama Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kreş ve bakımevleri açık kaldı. Aynı yaş grubu öğrencisi olmasına rağmen iki kurumdan bir tanesi kapalı diğeri açık. Biz bunun düzetilmesini istiyoruz. Öğretmenlerimiz ve personelimiz ile okullarımızda can siperane bir çalışma yapıyoruz. Dezenfektan makinamız her gün okulumuz dezenfekte ediyoruz. Gelen öğrencilerimizin bütün ateş ölçümleri yapılıyor. Okula görüşme almıyoruz. Gelen herkesinde ateşini ölçüp HES kodlarını kontrol ediyoruz. Tüm velilerimizin de takibini yapıyoruz. Titizlikte eğitim veriyorduk."

ÖĞRENCİ VELİLERİ MAĞDUR 

Özel Oksijen Montessori Anaokulu yöneticisi Fatma Aksu Öz ise alınan kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Özel Bilgin Adımlar Anaokulu yöneticisi Hafize Demirel de her türlü pandemi önlemi almalarına rağmen alınan bu kararı anlamadığını söyledi. Demirel, "Çocuklarımızın anneleri de diğer çocukların anneleri gibi çalışıyor. Çalıştıkları içinde mağdur durumdalar. Haksız bir rekabet yaşanıyor" dedi. Özel Antalya Bilgin Anaokulu Okul Müdürü Gülnihal Erciyas ise "Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kreş ve bakımevlerinin açık, MEB'e bağlı özel anaokullarının kapalı olması, çok anlamlandırabileceğimiz bir durum değil" yorumunu yaptı.

DAHA İYİ İZOLE OLUYOR 

Öğrenci velisi Yulya Çeliktaş ise pandemi sürecinde çocukların evde kapalı kaldığını, sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini söyledi. Çeliktaş, "Kreşler ilk kapatıldığında uzaktan eğitim yapıldı. Ama çocuğum 5 yaşında, ilgisini veremiyor. Oyun sanıyor. Bu yüzden uzaktan eğitimden istediğimi alamadım. 8 Haziran'da anaokulları açılınca önce tekrar göndermek istemedim. Alınan önlemlere ve kurumun gösterdiği titizliğe bakınca kararımı değiştirdim. Çocuğum tam alışmışken, bir kez daha kapama kararı aldılar" dedi. Kendisinin fen bilgisi öğretmeni olduğunu söyleyen öğrenci velisi Senem Çağlayan da 5.5 ile 3.5 yaşlarında iki oğlu olduğunu, kreşler için iki ayrı kararı alınmasını anlayamadığını söyledi. Sağlık sektöründe çalışan Volkan Veli ise kreşler için alınan iki ayrı kararın adaletsiz olduğunu savundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alanya'nın fethinin 800. yıl dönümü kutlamaları
Alanya'nın fethinin 800. yıl dönümü kutlamaları
Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen ile toplu iş sözleşmesi imzaladı
Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen ile toplu iş sözleşmesi imzaladı