Advert

Otobüsler ve izolasyonda yeni Covid-19 kararları

ANTALYA İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı. Buna göre şehirlerarası yolculuklarda HES kodu zorunlu olurken, evlerinde izolasyon altındaki kişiler kuralı ihlal ettikleri takdirde yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona alınacak.

Otobüsler ve izolasyonda yeni Covid-19 kararları
Otobüsler ve izolasyonda yeni Covid-19 kararları Savaş Tığlı
Advert

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından her türlü bilet işlemi esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek, HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebilecek. 


TEMASLILAR OTOBÜSE ALINMAYACAK
Bilet satışı ve araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde, Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak. Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimleri, HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususlarını etkin şekilde denetleyecek. 


10 GÜN TRAFİKTEN MEN CEZASI VAR
Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara, ilgili kaymakamlıklarca idari para cezası uygulanacak. HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süreyle seferden men edilecek. Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler, valilikçe belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacak.


YURT VE PANSİYONLARDA İZOLASYON
Kurulun aldığı diğer karara göre ise izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikteki yerlerde konaklayan kişiler, izolasyon süreçlerini geçirmek üzere yurt veya pansiyonlara yerleştirilecek. Yurt veya pansiyonların yönetimi, il merkezinde (Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu İlçeleri) İl Sağlık Müdürlüğü'nden sorumlu vali yardımcısının, diğer ilçelerde ise yurt ve pansiyonun bulunduğu ilçenin kaymakamının genel koordinasyonundaki yöneticilerle sağlanacak. 


ZİYARETÇİ KABUL EDİLMEYECEK
Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri, lojistik izolasyona tabi kişilerin beslenme gibi ihtiyaçları AFAD koordinasyonuyla karşılanacak. İzolasyona tabi kişilerin sağlık durumları ise İl Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından yapılacak. Yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecek.
Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler de yurt ve pansiyonlarda karantinaya alınacak. Bu kişilerle ilgili hem idari para cezası hem de adli makamlara suç duyurusunda bulunulacak. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanı Koca, iki ilimizi uyardı: Antalya ve Yüzde yüz vaka artışı var
Sağlık Bakanı Koca, iki ilimizi uyardı: Antalya ve Yüzde yüz vaka artışı var
Miran: 'Sözleşmeli ve ücretli çalışma yerine kadro verilsin'
Miran: 'Sözleşmeli ve ücretli çalışma yerine kadro verilsin'