KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 11-06-2022 13:11   Güncelleme : 11-06-2022 13:11

Venüs'ün Kızları'na alkış yağdı

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB), opera severleri 'Venera Ensemble' konserinde buluşturdu, tarihi eserler arasında büyülü bir akşam yaşandı.

Venüs'ün Kızları'na alkış yağdı

Antalya Müzesi'nin bahçesinde gerçekleşen 'Venera Ensemble' konserinde 'Venüs'ün Kızları' adı verilen Antalya Antalya DOB sanatçıları soprano Bilge Yılmaz, mezzo soprano Gülçin Gültekin, viyolonsel sanatçısı Veronika Yeliz Efe ile arp sanatçısı Senem Çine solist sanatçılara olarak sahne aldı.

TARİHTEN GÜNÜMÜZE YOLCULUK

Sanatçı Gülçin Gültekin, grubun 'Venera Ensemble' adını Göbeklitepe'den Eski Yunan kültürüne, Mezopotamya'dan uzak doğuya kadar çağlar boyu birçok sanatçıya esin kaynağı olmuş 'Venüs' gezegeninden aldığını, Barok çağına ve Fransız romantik dönemine ait eserlerin, Anadolu'nun eşsiz parçalarının dört kadın sanatçının duyarlılığından süzülüp sanatseverlerle buluşturulduğunu anlattı.

ÜNLÜ BESTECİLERİN ESERLERİ

Gülçin Gültekin, Bilge Yılmaz, Veronika Yeliz Efe, Senem Çine dörtlüsünün Antik Yunan geleneğinden günümüze uzanan konserinde dünyaca ünlü bestecilerin 'Siciliano', 'Barcarole', 'Plaisir damour', Habanera' gibi eserleri, Azeri türküsü 'Ay Laçin' ve Karadeniz türkülerini yorumlandı.

SANATÇILARA AYAKTA ALKIŞ

Amfitiyatroyu dolduran klasik müzik sever yerli ve yabancılara, geçmiş tarihten günümüze opera diliyle yorumladıkları eserlerle yolculuk yaptıran sanatçılar Bilge Yılmaz, Gülçin Gültekin, Veronika Yeliz Efe, Senem Çine ayakta dakikalarca alkışlandı, çiçekle teşekkür edildi.