SİYASET
Giriş Tarihi : 16-12-2021 22:18   Güncelleme : 16-12-2021 22:18

Asgari ücretin açıklanmasının ardından siyasilerden arka arkaya açıklamalar geldi

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Asgari ücret açıklanmasının ardından siyasilerden arka arkaya açıklamalar geldi.

Asgari ücretin açıklanmasının ardından siyasilerden arka arkaya açıklamalar geldi

Asgari ücretin açıklanmasının ardından muhalefet liderlerinden arka arkaya açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 asgari ücret rakamlarını açıkladı.

Asgari ücret 2022 yılı için net 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50.54 seviyesinde gerçekleşti. 2022 yılı asgari ücret brüt 5 bin 4 TL, işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu.

Akşener: Demek ki muhalefete kulak vermek herkesin işine yarıyormuş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kilis'te esnafı ziyaret etti, "Bugün 4 bin 250 lira asgari ücret açıklandı. 450 lira da destek açıklandı. Demek ki muhalefete kulak vermek herkesin işine yarıyormuş" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, akşam saatlerinde parti kurmaylarıyla birlikte Kilis’e geldi. Esnafı ziyaret edip sohbet eden Akşener, emekli maaşlarının asgari ücret düzeyine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücret ile ilgili olarak 4 bin TL artı 500 lira işverene kaynak desteği önerdiklerini ifade eden Akşener şöyle konuştu:

* Bugün 4 bin 250 lira asgari ücret açıklandı. 450 lira da destek açıklandı. Demek ki muhalefete kulak vermek herkesin işine yarıyormuş.

* İYİ Parti olarak iktidar ve muhalefet tanımını şöyle yapıyoruz; seçim olur seçmenler oy kullanır.

* O oyların sonucunda sandıklar açılır bir siyasi parti ya da birkaç siyasi parti iktidar olur.

* Seçmen iktidara hizmet etmeyi muhalefete de halkın avukatlığını yapma görevi veriyor.

“BU SİSTEMDE TÜM VATANDAŞLARIMIZ AĞLIYOR”

Uzun zamandır Türkiye’de kutuplaşan bir siyaset anlayışının hakim olduğunu kaydeden Akşener, “İnandığımız şeyleri seçmenin dikkatine sunmaya gayret ettik. Esnaflar Türkiye’de ekonominin bel kemiğidir. Esnafın sesi uzun süredir duyulmadığı için esnaf üzerinden hem çiftçiyi hem de üreticiyi dinleme fırsatı bulduk. Kayırmacılığın geldiği nokta has safhada, bu sistemde tüm vatandaşlarımız ağlıyor” diye konuştu.

“BUGÜN GÖRDÜK Kİ HERKESE KULAK VERMEK GEREK”

Akşener, 1500- 1600 TL maaş alan emeklilerin olduğunu belirterek, “Emekliler kan ağlıyor. Maaşını emekli sandığından alanlar hariç 1500- 1600 lira maaş alan emekliler var. Tüm emeklilerin ücretinin asgari ücrete denk olması gerekir. Biz asgari ücretle ilgili 4 bin lira asgari ücret ve 550 lira işverene destek öneriyorduk. Bugün gördük ki herkese kulak vermek gerek” dedi

MEMELEKET PARTİSİ LİDERİ İNCE’DEN AÇIKLAMA

Asgari ücrete yapılan zammı değerlendiren Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Yanlış ekonomi politikalarıyla Türk lirasını pula çevirdikleri için asgari ücrete yapılan oranda emekli ve memur maaşlarına da zam yapılmalıdır” dedi.

BABACAN'DAN AÇIKLAMA
“VATANDAŞLARIN ELİNE GELMEDEN ERİMEYE BAŞLAYACAK”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da asgari ücret zammını şu ifadelerle yorumladı:

* Sadece 1 Kasım'dan bu yana 1,5 ay içerisinde dolar kuru tam yüzde 60 arttı. Bu yüzden 60'lık kur artışı, hemen, ocak-şubat-mart-nisan aylarında yüksek enflasyon olarak tekrar vatandaşlarımızı etkileyecek.

* Bugün açıklanan asgari ücret, daha ocak sonunda vatandaşların eline gelmeden erimeye başlayacak. Şu anda Türkiye, üzülerek söylüyorum ki kronik yüksek enflasyon dönemine artık girmiştir.

BAHÇELİ'DEN AÇIKLAMA
“ÜCRETİN GELDİĞİ AŞAMA YÜREKLERE SU SERPMİŞTİR”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Bahçeli, şunları belirtti:

* Bu ayın ilk haftasından itibaren faal halde bulunan, işçilerimizin hayat ve geçim standardı açısından en uygun ücret seviyesini belirlemeye çalışan Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını tamamlamış, nihayetinde Sayın Cumhurbaşkanımız yeni asgari ücreti açıklamıştır.

* Milyonlarca işçimizin heyecan ve merakla beklediği asgari ücret rakamı yüzde 50,44 oranında yapılan zamla birlikte 2 bin 825 liradan 4 bin 250 liraya yükseltilmiştir. Memnuniyetle ifade ediyorum ki, son 50 yılda en yüksek asgari ücret miktarı belirlenmiştir.

* Asgari ücretten 2022 yılından itibaren gelir vergisiyle damga vergisinin alınmayacak olması da bir başka değerli ve sevindirici gelişmedir. Emeğiyle, alın teriyle, helal mücadelesiyle ekmeğinin peşinde olan kardeşlerimiz sahipsiz değildir, yalnız olmadıkları belgelenmiştir.

* Asgari ücret; “İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek” ücrettir. Bu ücretin geldiği aşama yüreklere su serpmiştir.

“HUZURLU VE REFAH İÇİNDE BİR GELECEĞE KAVUŞACAĞINA İNANIYORUZ”

* Bütün işçilerimize yeni asgari ücretin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İşçi ve işveren temsilcilerini kutluyorum. Konuya hassasiyetle yaklaşan ve işçilerimizin yanında duran başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza teşekkür ediyorum.

* Milliyetçi Hareket Partisi olarak, yeni asgari ücreti desteklemenin yanında, ülkemize güvenen, milli birlik ve dayanışma ruhunun varlığına hizmet eden herkesin, her insanımızın mutlak surette kazanacağına, huzurlu ve refah içinde bir geleceğe kavuşacağına inanıyoruz.

* İnsanlık tarihi göstermiştir ki, karamsarlık ablukası, umutlu ve imanlı duruş karşısında kırılıp dağılmıştır. Bugünkü şartlarda siyasette, ekonomide, diplomaside, güvenlik alanında sürdürülen haklı mücadeleye safiyetle omuz ve ömür verenlerden Allah razı olsun diyorum.