ANTALYA
Giriş Tarihi : 09-10-2021 13:52   Güncelleme : 09-10-2021 13:52

Demreliler kan verdi

TÜRK Kızılay'ı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi'ne bağlı Kızılay Antalya Kan Merkezi, Antalya'nın Demre ilçesinde dört gün süren kan bağışı kampanyası düzenledi. Kampanyada 229 ünite kan bağışı yapıldı.

Demreliler kan verdi

Kızılay Antalya Kan Merkezi, Doktor Okan Erdoğan başkanlığındaki 6 kişilik ekiple, Demre'ye geldi. Dört gün boyunca Eynihal Parkı'nda kan bağışı toplandı. Demre'de birinci gün 52 ünite, ikinci gün 64 ünite, üçüncü gün 60 ünite, dördüncü gün 53 ünite olmak üzere dört günde toplam 229 ünite kan bağışı oldu. Yaklaşık üç ay önce yapılan kampanyada 247 ünite kan toplanmıştı.

Kızılay Antalya Kan Merkezi Doktoru Gökhan Muğlalı, Demreliler'in kan bağışı konusunda duyarlı olduğunu söyledi. Koronavirüs aşısı olanların en erken bir hafta sonra kan bağışı yapabildiğine dikkati çeken Dr. Muğlalı, "Bu nedenle birçok kişi bağış yapamadan geri döndü. Tüm bu nedenlere rağmen kan bağışındaki düşüş korkutucu. Hepimiz için korkutucu. Ama bu süreçte daha çok kana ihtiyacımız var. Şu anda kan stoklarımız kritik seviyede. Vatandaşlarımızın içinde bulunduğumuz süreçte, kan bağışı konusunda daha duyarlı davranmasını bekliyoruz" dedi.

Koronavirüs'e karşı her tedbiri aldıklarını vurgulayan Dr. Gökhan Muğlalı, şunları söyledi:

"Endişe etmelerine gerek yok. Gelsinler, gönül rahatlığı içinde kan bağışında bulunsunlar. Yapacağınız bir ünite kan bağışı, yeri geldiği zaman size veya bir yakınınıza can olarak geri dönebilir. Bir ünite kan, bir can demektir. 18 - 65 yaş aralığında sağlıklı olan kadınlarımız dört ayda bir, erkeklerimiz üç ayda bir kan bağışı yapabilir."