GENEL
Giriş Tarihi : 06-06-2021 19:17   Güncelleme : 06-06-2021 19:17

Rusya uçuş kısıtlamaları ne zaman sonlanacak?

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Rusya’dan bir heyetin Türkiye’ye gelerek tedbirleri yerinde göreceğini belirterek, “İnşallah 21 Haziran’dan sonra bu kısıtlamalar kalkacak. Uluslararası uçuşların açılmasıyla hareketlilik başlayacak” dedi.

Rusya uçuş kısıtlamaları ne zaman sonlanacak?

Rusya, Türkiye’de bulaş rakamlarının fazla olmasını gerekçe göstererek, Türkiye’ye uçuşları 21 Haziran’a kadar askıya aldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, beraberindeki heyetle Rusya’yı ziyaret edip, yaz sezonu için alınan tedbirleri aktardılar.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AA muhabirine, Rus heyetin 21 Haziran’dan önce geleceğini ve inceleme yapacağını ifade ederek, “Aldığımız işaretler ve tüm inancımızla, çabamızla 21 Haziran’da bu kısıtlamanın kaldırılmasını, yine Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde de daha uygun seviyelerde Türkiye’ye seyahatlerin başlamasını beklemekteyiz” diye konuştu.

Alpaslan, bunların olması halinde çok ciddi talep geleceğini, 2019’daki bereketli günlere temmuzdan sonra dönmeyi beklediklerini söyledi.

“Uluslararası uçuşların açılmasıyla hareketlilik başlayacak”

Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Alpaslan, şöyle devam etti:

“Rusya’dan belirli bir düzeyde, turizm bölgelerine muhtemelen Antalya’ya bir heyet gelecek. Aldığımız tedbirleri yerinde görecek. İnşallah 21 Haziran’dan sonra bu kısıtlamalar kalkacak. Uluslararası uçuşların açılmasıyla hareketlilik başlayacak. Şu anda da bir hareketlilik var ama bunun düzeyinin artması, tesislerimizin yeterince turiste kavuşabilmesi için kısıtlamaların kalkarak uçuşların artması lazım. İç turizmde de haziran itibarıyla hareketlilik başlıyor. Temmuz, ağustos ve eylül aylarının istediğimiz düzeyde geçmesini bekliyoruz.”

Aşılamanın hızla devam ettiğine, bu sürede gerek sektör çalışanlarının gerek vatandaşların belirli bir düzeyde aşılanmış olacağına değinen Alpaslan, yeni tip koronavirüsün gündemin arka sıralarına düşmesini beklediklerini sözlerine ekledi.