Advert

Türkçe tabela seferberliği

TESK’in, “Türkçe tabela kullananlara vergi indirimi getirilsin” önerisine Antalya’daki esnaf temsilcilerinden destek geldi. AESOB, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ile proje toplantıları yapacak.

Türkçe tabela seferberliği
Türkçe tabela seferberliği Savaş Tığlı
Advert

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in, “Ticari işletmelerin yabancı dilde tabela kullanmasının önüne geçmek için Türkçe tabela kullananlara vergi indirimi getirilsin” önerisine Antalya’daki esnaf temsilcilerinden destek geldi.

YEREL YÖNETİME ÇAĞRI

Önerinin Antalya’da yüksek sesle tartışılması ve yerel yönetimlerin harekete geçmesi gerektiğini kaydeden Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerin tamamı ile öneriyi değerlendireceklerini vurguladı.

YABANCI TABELA İŞGALİ

Türkçe tabela önerisini ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e sunacaklarını belirten Dere, şöyle devam etti: “Turizm niteliği olan ilçeler ve kent merkezi başta olmak üzere kentin neredeyse tamamında yabancı tabela işgali var. Böyle bir tercih yaparak maalesef Türkçeye zarar veriyoruz.”

VERGİ İNDİRİMİ BAŞARILI OLUR

“Bu konu daha önce de gündeme geldi fakat maalesef yol alamadık. Ancak şimdi karşımızda esnafı teşvik edici bir öneri var. Vergi indirimi Türkçe tabelalarındaki artışı önemli ölçüde destekleyecektir. Hatta çok kısa süre içinde kent merkezinde sadece Türkçe tabelaları bile görebiliriz.”

KEŞKE GÖNÜLLÜ YAPABİLSEK

Yabancı dilde tabela yoğunluğunun Antalya’da inanılmaz boyutlara ulaştığını vurgulayan Kent Meydanı Esnafı Güç Birliği Derneği (KENTDER) Başkanı Müfit Perdahlı, “Keşke teşvike ya da yaptırıma gerek kalmadan Türkçe tabela kullanabilsek. Bırakın küçük esnafı, bazen kamu kurumları ve esnafı temsil eden kuruluşlar bile duyurularını, kampanyalarını yabancı dilde yapıyor. Bu konu çok ciddi bir sorun haline geldi. Biz de bu olumsuz süreci geriye döndürmek için elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyacağız” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'de Demir mazbatasını aldı
CHP'de Demir mazbatasını aldı
Başkan Böcek'in Ankara temasları
Başkan Böcek'in Ankara temasları