Advert

Dönüşüm mağdur etmeyecek

Kentsel dönüşüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi için gerçekleştirilen yönetmelik değişikliği, Antalya’daki mülk sahipleri için de yeni bir dönem başlattı. Artık müteahhit, 1 yıl inşaata başlamaz veya 6 ay durdurursa sözleşme feshedilebilecek.

Dönüşüm mağdur etmeyecek
Dönüşüm mağdur etmeyecek Savaş Tığlı

KENTSEL Dönüşüm sürecinde mağduriyetleri ortadan kaldırmak için yapılan yönetmelik değişikliğinde tek taraflı fesih, yüzde 10 teminat ve satış izni zorunluluğu gibi tedbir amaçlı kurallar vatandaşın yüzünü güldürdü. Yeni uygulamaya göre; inşaata 1 yıl başlanmaması ya da inşaatın 6 ay durması halinde vatandaş sözleşmeyi tek taraflı feshedebilecek.

25 BİN MÜLK SAHİBİ

Müteahhitler yüzde 10 teminat vermeden ruhsat alamayacak. Antalya’da Kepez, Santral, Balbey, Güneş, Gülveren, Cumhuriyet ve Sahilkent mahallelerinde bütüncül kentsel dönüşüm uygulanırken bina bazlı da çok sayıda dönüşüm projesi yürütülüyor. Yapılan değişiklik ise 25 bine yakın mülk sahibini ilgilendiriyor.

MESLEK ODALARINDAN DESTEK

Yönetmelikteki değişikliğin tüketici haklarının korunması bakımından önem taşıdığını belirten meslek odaları, Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun şehrin planlanmasında aktif rol oynayabilmesi için gereken değişikliğin bina ölçeğinde dönüşümlerden vazgeçmek olduğunu vurguladı.

İMO: ÖNEMLİ BİR KARAR

Yapılan kanun değişikliğinde yapı sahibinin izni olmadan tapu verilememesi gibi tedbir amaçlı bazı maddelerin yer aldığına dikkati çeken İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, şöyle dedi: “Bu değişiklik proje üzerinden daire satışının önüne geçen önemli bir karar. Kuralların işlerliğini artıran her uygulama olumlu sonuçlar getiriyor.”

ADA BAZINDA DÖNÜŞMELİYİZ

“Fakat kentsel dönüşümün parsel ve bina bazında yapılması hala çok büyük bir sorun olarak karşımızda duruyor. Ne kadar iyileştirmeye çalışırsak çalışalım, tek tek binaların yıkılıp yeniden yapılması kentsel dönüşümün ruhuna aykırı. Bu nedenle kanunda yapılması gereken temel değişiklik kentsel dönüşümün ada bazında yapılmasını sağlamak.”

ANTALYA’NIN DÖNÜŞÜM HARİTASI

Antalya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün verilerine göre, Büyükşehir Belediyesi’nin 132 hektarlık alanda yürüttüğü 13 bin 500 nüfuslu Kepez ve Santral mahallelerinde 3 etaplı inşaatlara başlandı. Büyükşehir’in 9,77 hektarlık, 250 nüfuslu Güneş Mahallesi’nde de parselasyon yapıldı ve uzlaşma görüşmelerinin yüzde 80’i tamamlandı. Kepez Belediyesi tarafından 6,59 hektarlık alanda yapılan 560 nüfuslu Gülveren Mahallesi’nde yapıların yıkımı başladı ve kat karşılığı ihale yapıldı. Alanya Belediyesi’ne ait 6,59 hektar ve 4 bin 35 nüfuslu Cumhuriyet Mahallesi’nde hak sahipliği tespiti için müşavir firma ile anlaşıldı. Finike Belediyesi’nde ise 68,2 hektarlık, 2 bin 500 nüfuslu Sahilkent Mahallesi için hazırlanan revizyon plan onaylandı ve parselasyon planlamaları başladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK Parti Kaş ilçe başkan adayı belli oldu
AK Parti Kaş ilçe başkan adayı belli oldu
Başkan Böcek: “Antalya için el ele verip birlikte çalışacağız”
Başkan Böcek: “Antalya için el ele verip birlikte çalışacağız”