google-site-verification=aXLqNdR2bV6zNjKqlkR4SgcmX2dfFeDg0jJi9elDBpE
Advert

Kaleiçi'nde kentler buluşması

Sonbaharda 4’üncü kez kente canlılık katacak Kaleiçi Old Town Festivali, bu yıl ziyaretçileri yeni bir programla karşılamaya hazırlanıyor. Festival öncesi ülke ülke gezerek Kaleiçi’ni tanıtan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, antik kentlerle ortak bir tanıtım ağı kuracaklarını duyurdu.

Kaleiçi'nde kentler buluşması
Kaleiçi'nde kentler buluşması Savaş Tığlı
Advert

BU yıl 10-13 Ekim tarihleri arasında 4’üncüsü düzenlenecek olan Kaleiçi Old TownFestivali için hazırlıklar başladı. Ukrayna’nın onur konuğu olacağı festivalde, kültür ve sanat tutkunlarını dünyadaki antik kentlerle ortak çalışmalarından, çok sayıda ülkenin kültürünü yansıtan etnik gösterilere bir dizi yenilik bekliyor.

ORTAK BİR DEKLARASYON

Kaleiçi Old Town Festivali programına dair bilgi veren Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Hedefimiz insanlığın ortak sanat eserleri olan antik kentlerle ortak projelere imza atmak. Estetik duyguya sahip, tarih ve kültüre ilgi duyan turist Kaleiçi’nin de varlığını bilsin ve ziyaret etsin istiyoruz. Bu nedenle bütün antik kentlerle ortak yayınlar ve yazışmalar yapıyoruz. Bu yılki katılım geri dönüşleri, önceki senelere göre çok daha renkli. 4’üncü Kaleiçi Old Town Festivali’ne katılacağını bildiren şehirlerle ortak bir deklarasyona imza atacağız. Kaleiçi Old Town Festivali kapsamında düzenlenecek forumda, katılımcılardan, antik kentlerini tanıtacak bir sunum yapmalarını da isteyeceğiz” dedi.

RUSYA VE İTALYA’DA TANITIM

Festival öncesi çok sayıda ülkeye giderek Kaleiçi tanıtımına yönelik temaslarda bulunduğunu belirten Başkan Uysal, son olarak Rusya’nın en eski kentlerinden Ryazan’ da düzenlenen 2’nci Uluslararası Antik Kentler Forumu’na katılarak Antalya, Kaleiçi ve Kaleiçi Old Town Festivali’ni anlattığını söyledi. Uysal, sözlerine şöyle devam etti: “Gradara Belediyesi’nin davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde İtalya’ya gittim. Antalya’dan 10 çocuğumuzla birlikte orada kültürümüzü temsil ettik. İtalya’dan 4 şehrin belediye başkanlarıyla antik kentlerin birbirine entegrasyonu üzerine önemli görüşmeler yaptık. Oradaki Orta Çağ eserlerinden oluşan antik kentler, bizim 3 bin – 4 bin yaşındaki eserlerimize göre çok daha genç. Ama sahip olmak kadar koruyabilmek de önemli. Kaleiçi’ndeki çok katmanlı kalıntılar zincirini özenli restorasyon çalışmalarıyla geleceğe aktarmalıyız.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Böcek:
Başkan Böcek: "Hedefimiz 20 milyon turisti ağırlamak"
Nöbetçi eczaneler dijital ortamda
Nöbetçi eczaneler dijital ortamda