Advert

Türkiye'nin gündemi limon!

İstanbul'da pazar yerlerinde limonun kilogramı 6-7 liraya çıkarken, tanesinin fiyatı 1,25 ila 1,5 lira arasında değişiyor.

Türkiye'nin gündemi limon!
Türkiye'nin gündemi limon! Savaş Tığlı

İstanbul'da pazar yerlerinde limonun kilogramı 6-7 liraya çıkarken, tanesinin fiyatı 1,25 ila 1,5 lira arasında değişiyor.  Fiyat artışına, tarladaki limonun tükenmesi, mağaralarda depolanan (yatak) limonların piyasaya sürülmesi gerekçe gösteriliyor. Haziran ayı sonunda taze limonun çıkmasıyla fiyatların düşmesi bekleniyor.

NORMALE DÖNER

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, ağaçlardaki limon kesiminin bittiğini belirtti. Piyasada olan limonun buzhanelerden gelen limon olduğu ifade eden Alp şunları söyledi, “Limonlar olur, yatağa girer. Yani doğal buzhaneye konur. Oradan çıkar limon, illere göre dağıtılır. Bu durumda limon biraz yükselir ama şu anda çiçeğe sivrildi. Burada limon küçük de olsa olmaya başladı. Bir ay, bir buçuk ay sonra kesilmeye başlar. O zaman sistem oturur. Şu anda depolarda bulunan yatak limonu gönderiliyor piyasaya. Ağaçtaki limon kesimi bitti. Sebzede de durum aynı. Mevsim arasında bir boşluk olur. Yani fiyatta bir değişim olur. Antalya, Mersin, Adana'da limon kesimi başladığında pazarlardaki limon fiyatları normale dönecektir” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Uysal, gençlere seslendi: Her biriniz Mustafa Kemal'siniz
Başkan Uysal, gençlere seslendi: Her biriniz Mustafa Kemal'siniz
Finike Devlet hastanesi gücüne güç kattı
Finike Devlet hastanesi gücüne güç kattı